Yorkie színek és a merle

                Jelen összefoglaló saját szellemi terméke a von Sagart kennelnek, csak a beleegyezésünkkel felhasználható.

  • Ha a yorkshire terrier kialakulását tanulmányozzuk, akkor látni fogjuk, hogy a feltehetően több mint 100 éves fajtát több fajtából tenyésztették ki Angliában. Idővel a szőrminőség és a miniatürizálás jegyében az eredetileg keresztezett terrier fajták mellé  vélhetően bekeresztezték a máltai selyemkutyát is.
  • Az eredetileg rágcsálókat felkutató aktív életmódot egyre inkább a toy kategória felé alakították, így maga a szőrminőség egyre nagyobb szerepet kapott, és idővel fogalommá is vált a selymes "yorkie-szőr", ahol már a teljes aljszőrzet hiányzik.
  • Az eredeti terrier fajták esetében több színváltozat, ill foltosság is jelen volt a megjelenésüket tekintve. A standard meghatározásánál a nyeregjegy (saddle) mintázat vált elvárássá és kívánatossá, melynek blue steel (acélkék) árnyalatát idővel az őszítő gén (G) alakítja ezüstössé. A yorkie babák fekete-cser minázattal születnek, életkoruk előrehaladtával változik a színük az őszítő géntől és más színgenetikai hatásoktól függően.
  • Egy fajta kialakításánál, típusos tényésztésénél elkerülhetetlen a standardizálás, így a tenyésztői munka során minden olyan egyedet kiszelektálnak a tenyésztésből, amik nem felelnek meg a standardnak. Mivel egy tenyészkutya értékét növeli, ha kiszámítható genetikával rendelkezik, ezért nem verte egy tenyészet sem nagy dobra, ha "színhibás" egyedek születtek a kennelében, hiszen a munka a nem kívánatos, recesszív tulajdonságok kiszűréséről szól. Ezek a színhibák pedig pont akkor jelenhettek és jelenhetnek meg a mai napig is amikor a recesszív tulajdonságokat hordozó két egyedet fedeznek egymással. Ez betegségekre ugyanígy vonatkozik, ezért kíván komoly tudást és a vonalak ismeretét a rokontenyésztés. Minél zártabb egy genetikai állomány annál több recesszíven hordozott betegség jelenhet meg. 
  • Idővel a "színhibás" egyedeket egy-egy kennel felkarolta és új standardot fogalmazott meg velük kapcsolatban. A Biewer házaspár az Angliából vásárolt tenyészkutyákkal és saját tenyészállományukkal sikeresen rögzítette a ma Európában Biewer Yorkshire Terrierként emlegetett fehér alapon fekete foltos yorkshire terriert, aminek nem sokkal ezekután megjelent a fehér alapon barna foltos változata a Biro Yorkshire Terrier (BIrgit Rösner/From the Lightning Snowboy kennel- ROberto Krah/Art of Highclass kennel) ugyanígy Németországban. A háromszínűség egyedül az arc részén jelenhet meg mindkét esetben,tehát a cser szín megléte csak az arc részén elfogadott.
  • Az előző két színváltozat után egy másik színváltozat is támogatót kapott Németországban a vom Klosterbach Kennel , Frau Kirsten Sánchez- Meyer személyében, aki a golddust (fehér-arany) yorkshire terrier nemesítését tűzte ki célul ill. napjainkig a merle mintázat árnyalatainak tenyésztésével is foglalkozik.
  • Időközben folyamatosan születtek fehér, fekete, barna, vadas és arany színű yorkshire terrierek a fajta kialakításának kezdete óta számos kennelben. Egy fehér színű yorkshire terrierről akkor kaptak hírt mikor Ernest Hemingway nagyapja nagy plénum előtt megmutatta kedvencét, Tasselt.
  • Ezeknek a színeknek a létjogosultságát magyarázza nekünk a színgenetika. Ha megnézzük a Punnet táblát , ami a Mendeli öröklődést veszi alapul látjuk, hogy egyes esetekben egy kutya nem olyan színű genetikailag, mint amilyennek látszik. Egy egyed kinézetét nevezi a genetika fenotípusnak, az egyed rejtett genetikai tulajdonságait a genotípusának tanulmányozása kapcsán érthetjük meg.
  • Manapság a tudomány lehetővé teszi számunkra, hogy belenézhessünk kutyáink rejtett tulajdonságaiba és minél több színre tudjuk tesztelni a tenyészkutyáinkat, célzottan a színtenyésztés kapcsán.
  • Napjainkban színtenyésztés a világ számos országában folyik, ahol célzottan a recesszív géneket hordozó egyedekkel tenyésztenek.
  • A MERLE: egy mintázat, nem szín. A merle megjelenése a yorkshire terrierben két táborra osztja az ezzel foglalkozókat. Egyik tábor azt állítja művileg manipulálták meg a yorkshire terrier genetikáját és így került ez a mintázat az állományba.
  • A másik tábor színgenetikai kísérletekre hivatkozik, amik kimutatták, hogy spontán mutáció eredményeként is létrejöhetett a merle gén megjelenése a yorkshire terrierben.
  • Tény, hogy elsőként Inka Cibulková cseh tenyésztő kennelében jelentek meg a merle yorkshire terrierek, őt követték a német, dél-afrikai, orosz és amerikai tenyésztők. Jómagam is az első merle yorkshire terrieremet tőle vásároltam.
  • A merle gént , hogy mely locuson található 2006-ban azonosították színgenetikusok (In 2006, an article of Clark et al. (PNAS 103 (5): 1376-81, 2006), azóta elérhetőek az erre irányuló tesztek. A merle gén foltokban erős depigmentáltságot eredményez, amely a szőrzet és a szem színét befolyásolja. Így alakulnak ki a változatos szőr és szemszínű merle egyedek. A szőrzet színe, mintázata mindig az alapszíntől függ, az árnyalat nevét mindig ez adja. Pl a fekete és cser szín merle változata a blue merle, a csokoládé szín merle változata a choco merle, az arany szín merle változata a gold merle, ha fehér foltosság is jelen van (tehát a piebald gén) akkor "berry"-ként hívjuk a merle változatait. A biewer esetén blueberry, a biro eseten chocoberry, a golddust esetén goldberry, a vadas szín esetén redberry. A szemszín megnevezése, amennyiben kék színű blue diamond, akkor is, ha csak egy szeme kék. Ha a szem nem teljesen kék, csak egy része, azt blue specknek nevezzük.
  • Amennyiben az alapszín három árnyalata jelenik meg a szőrzeten a mintázat megnevezése tweed merle. 
  • A merle egyedekkel való tenyésztés nem gyerekjáték, komoly felelősségtudatot és kitartást követel. Mivel erős színhiányt okoz, ezért minden alkalommal meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a tenyésztésre szánt egyedek közül csak egyik lehet merle. Amennyiben ezt nem tesszük erősen színhiányos egyedek születhetnek, akiknek komoly egészségügyi problémáik lehetnek ( a depigmentáció következtében süketség és vakság), valamint a méhen belüli pusztulás sem ritka, hiszen genetikai mutánsokat eredményezünk. A merle-nek van egy rövidített, rejtett genetikai változata amit "cryptic merle"-nek nevezünk A "rejtett" merle fenotípusában nem tér el általában egy nem merle egyedtől, de ha merle egyeddel fedezik akkor ugyanolyan erős színhiányt és degenerációt okoz, mint ha merle egyedeket fedeztünk volna egymással, ezért is fontos a merle alomból született láthatóan nem merle egyedekkel való fedezések előtt a génteszt.
  • A merle megléte az egyedben sosem biztosíték arra, hogy születnek tőle merle egyedek. Ezért türelmet igényel, mire megérkezik az első merle baba.
  • A von Sagart kennel azt a célt tűzte ki maga elé, hogy minél minőségibb és egészségesebb babák szülessenek, ezért fontos számunkra a tradicionális FCI törzskönyvvel rendelkező yorkshire terrier vonalak megléte a kennelünkben, valamint megbízható színtenyésztők vonalainak importálása, vásárlása.


© 2017 von Sagart | Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el